حقوقي

حقوقي

وکیل ملکی

وکیل ملکی

سوال

در خصوص اینکه گفته می شود آیین نامه ارزش معاملاتی عطف بماسبق نمیشود حال اگر آیین نامه ارزش معاملاتی به هر سبب ابطال شود و جریمه متعلقه به شخص دارای تخلف ساختمانی کأن لم یکن شود تکلیف تخلفاتی که مبنایی برای جریمه آنها وجود ندارد چیست به عبارتی آیا شهرداری نمی تواند آیین نامه ای را برای سال گذشته خود که آیین نامه اش ابطال شده وضع و اجرا نماید؟ اگر از آیین نامه سالهای قبل نمی تواند برای تخلفات موضوع ابطال آیین نامه استفاده نماید در این صورت تخلفات ساختمانی بدون ضمانت اجرا می ماند.


جواب

تصویب آیین نامه هرساله صورت نمی گیرد و در صورت ابطال آیین نامه به هر دلیل آیین نامه تبصره ۱۱ ماده صد سابق معتبر خواهد بود.


آیا می دانید؟!


نکات مهم خرید ملک پس از تنظیم سند مبایعه نامه چیست؟!

۱-بر اساس قرارداد و در تاریخ مقرر در دفترخانه ای که جهت تنظیم سند با فروشنده توافق نموده اید به همراه چک رمز دار الباقی ثمن معامله حاضر شوید.

۲- در صورت عدم حضور فروشنده در تاریخ مقرر، حتما از سر دفتر، گواهی حضور خود و عدم حضور فروشنده را مطالبه نمایید.

۳- چنانچه فروشنده هستید، فراموش نکنید که حضور شما در روز مقرر برای تنظیم سند کافی نیست و می بایست در روز مقرر، استعلامات لازم را جهت انتقال سند انجام داده باشید.

۴- چنانچه خریدار هستید، فراموش نکنید که حضور شما بدون همراه داشتن تتمه ثمن معامله، در حکم عدم حضور شماست.


سوال


با توجه به شکایت همسایه روبرویی بنده در سی و سه متری آنطرف بلوار محل ساخت ساختمان من، از شهرداری که در نهایت منجر به صدور رای ابطال پروانه ساخت من در شعبه ۱۲ دیوان عدالت اداری شد و رد اعتراض شهرداری توسط شعبه ۳ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری صورت گرفت. اینجانب معترض ثالث در شعبه سه تجدید نظر دیوان عدالت اداری دادم که نهایتا بعد از دو سال رفت و آمد به دیوان منجر به صدور رای به نفع من یعنی نقض رای قبلی که پروانه من را باطل اعلام کرده بود، گردید. شهرداری طی نامه به اینجانب ابلاغ کرده بود که به علت ابطال پروانه عملیات ساختمانی متوقف گردد، مجددا طی نامه ای جدید به تقاضای بنده اجازه ادامه عملیات ساختمانی را داد.


حال سوال اینجاست که اینجانب باید پروانه را تمدید و مجددا تعهد نظارت مهندسان را که دو سال آن به علت توقف عملیات ساختمانی تمام شده با هزینه هنگفت تمدید نمایم؟ بنده در سال ۱۳۹۶ با صرف هزینه ۵۰۰ میلیون تومان میتوانستم این ساختمان را تمام کنم و استفاده نمایم. الان باید آنرا با دو میلیارد تومان تمام کنم و دوسال مسیر تالش تا تهران برای مراجعه به دیوان را رفت و آمد کردم تا حق خود را ثابت نمایم و هزینه های دادرسی و رفت و آمد دادم. آیا شهرداری به بهانه اینکه شکایت از سوی شخص دیگر بوده میتواند شانه خالی کند و من باید از شکایت کننده شاکی باشم یا از شهرداری شکایت کنم؟ در ضمن ساختمان در سال ۱۳۹۶ در مرحله پیلوت متوقف داده شد و ادامه نیافته است. شهرداری به صرف اینکه بر اساس حکم ابطال پروانه از دیوان، توقف عملیات ساخت را داده ممکن است مسئولیتی نداشته باشد؟


جواب

۱. شهرداری استحقاقی برای دریافت عوارض تمدید نداشته لذا برای استرداد مبلغ پرداختی مذکور به مراجع صالح دادخواست داده و اقدامات لازم را بکنید. در این رابطه شهرداری در برابر شما مسئول است.

۲. خساراتی مانند افزایش هزینه ساخت در اثر تورم جامعه و یا ایاب و ذهاب در حقوق ایران قابل مطالبه نیست.

۳. سایر خسارات متصوره ادعایی تحت هر عنوان اعم از خسارات توقف ساخت و ساز با جلب نظر کارشناس، را باید علیه شهروندی که از شما شکایت کرده در دادگاه عمومی حقوقی مورد مطالبه قرار دهید.


برای مشاهده سوالات بیشتر و وکیل ملکی به منبع خبر مراجعه کنید.

(0) نظر

چرا باید به مشاور حقوقی مراجعه کنیم ؟

مشاوره حقوقی پرسش : چرا باید به مشاور حقوقی مراجعه کنیم ؟

در ابتدا باید به معنا و مفهوم مشاور بپردازیم . مشاور در لغت به معنای مشیر و وزیر آمده و در اصطلاح به فردی اطلاق می شود که در امری تخصص دارد و ما برای رهنمایی به او مراجعه می کنیم . در دنیای امروز با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تخصصی شدن شاخه های علوم این امکان برای ما وجود ندرد تا خود به تنهایی بدون مراجعه به افراد کاردان و متخصص از پس مشکلات در زمینه های مختلف بربیاییم .

زمانی مراجعه به مشاور کاری سخت و بیهوده تلقی می شد . اما با گسترش قوانین و فرهنگ استفاده از مشاور حقوقی امری بدیع و لازم می نماید . زیرا با رجوع و مشورت با وکلای کاردان و متخصص می توان از بروز مشکلات بزرگ و عدیده و در پاره ای مسایل از حادتر شدن موضوعات جلوگیری نمود .

همان طور که دین اسلام برای انجام فرائض دینی خود افراد متخصصی را جهت تقلید عوام معین نموده ، ما نیز در مسائل حقوقی برای پیشگیری و حل و فصل مشکلات حقوقی خود باید به افراد متخصص در این زمینه رجوع کنیم .

بعد از مشورت هرگز کسی گمراه نخواهد شد و به بیراهه نخواهد رفت ( مواعظ عددیه ص ۱۵ پیامبر گرامی اسلام ( ص )

امروزه در جامعه ما هر شخصی نیاز به کمک و مشاوره در مورد موضوعات مهم ، تصمیمات و یا رفع مشکلات خود در زندگی را کم و بیش تقریبا دارد که این امر جز با مشاوره با افراد خبره و متخصص و کاردان میسر نمیشود با پیشرفت کسب و کارها انواع مشاوره ها از جمله مشاوره حقوقی تغییر پیدا کرده میتوان مشاوره حقوقی رو به ۳ دسته تقسیم کرد که امروزه می توان از آنها به مشاوره حقوقی آنلاین و مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی نام برد البته در مورد این نوع مشاوره ها مزایا و معایبی برای افرادی که نیاز به کمک دارند وجود دارد که آنها رو بررسی میکنیم.

ادامه مطلب : http://aliyaghoobi71.royablog.ir/

(0) نظر

تغییر کاربری ملک مسکونی

یک ساختمان دارای دو واحد می باشد. یکی طبقه همکف و دومی طبقه اول با کاربری مسکونی و دارای پایانکار و هر دو دارای سند واحد های اعیانی و قدر السهم از عرصه که از شمال و جنوب به دو محور منتهی میشوند و راه دسترسی دارند. در عمل با توافقی که در قولنامه ها در زمان فروش داشته اند حیاط در اختیار ملک طبقه همکف قرار دارد. حال طبقه اولی با زدن یک تابلو ی کارگاه خیاطی مشاغل خانگی مبادرت به احداث کارگاه صوری کرده است. عوامل شهرداری در قالب طرح تبدیل و گزارش فرم خلاف موضوع را به ماده صد ارجاع میدهند .


تغییر کاربری ملک مسکونی

در رای بدوی ماده صد ، موضوع منجر به حکم اعاده میشود و با اعتراض مالک طبقه اول و ارجاع به کارشناس رسمی موضوع با امعان نظر کارشناس رسمی مبنی بر شامل بودن قانون آپارتمانها رای تجدید نظر مبنی بر جریمه به عنوان تجاری می گردد. مالک نیز سریعا تمکین میکند و پول به حساب شهرداری ریخته میشود. سپس برای گرفتن مجوز تعمیرات و پایان کار تجاری اقدام نموده که فعلا شهرداری ترتیب اثر نمی دهد.


در این میان مالک ملک طبقه همکف متوجه موضوع میشود و به شهرداری مراجعه و پیگیر چگونگی موضوع میشود و میگوید که ظاهرا به دروغ مالک طبقه اول به ماده صد عنوان کرده که در زمان رای تجدید نظر گفته اند که به مالک پایینی دسترسی ندارند و خارج از کشور بوده که در واقع اینطور نبوده است. حال شهرداری برای نحوه اقدام آتی دارای اشکال شده؛

از طرفی مجبور است به واحد بالایی پایان کار بدهد و از طرفی اگر طبقه پایینی از شهرداری شکایت کند داستان ادامه خواهد داشت در صورتی که تمامی اشتباهات در ماده صد صورت گرفته است. حال تکلیف چیست؟

قابل ذکر است که طبقه پایینی به نحوه حکم ماده صد معترض است

و طبقه بالایی پیگیر موضوع به جهت دریافت پایان کار تجاری است.


جواب

شهرداری مکلف به تبعیت از رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ در خصوص جریمه و متعاقبا صدور گواهی عدم خلاف است و عدم اجرای آن تخلف نقض قوانین می باشد. اگر ذی نفع (مالک طبقه بالا) اعتراضی نسبت به رأی کمیسیون ماده صد راجع به ابقای بنا دارد هدایت گردد که نسبت به رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ در دیوان عدالت اداری اعتراض خود را به عنوان همسایه مجاور به ثبت برساند و در اعتراض خود اشاره به قانون آمره ی تملک آپارتمان ها و مقررات باب شرکت در قانون مدنی نماید.


نویسنده : امید محمدی


برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی لطفا در صورت سوال درمورد تغییر کاربری ملک مسکونی و یا نیاز به وکیل شهرداری با ما درتماس باشید.

منبع : http://www.hdg-law.ir/residential-land-use-change/


(0) نظر

اعاده دادرسی نسبت به رای داوری در بورس اوراق بهادار

 اعاده ی دادرسی از طرق  فوق العاده ی شکایت  از آرا می باشد  که ویژه ی احکام بوده و رسیدگی دوباره  به دعوا را نزد مرجع  صادر کننده ی حکم مورد  درخواست اعاده دادرسی ، امکان پذیر می نماید، در نتیجه از  طرق شکایت عدولی  شمرده می شود .اعاده ی دادرسی  در بین طرق فوق العاده  شکایت از آرا  از ویژگی  منحصر به فردی برخوردار است . در حقیقت این  طریق شکایت موجب می شود که دادرسی منتهی به  حکم قطعیت یافته  به درخواست  محکوم علیهی که در دادرسی دخالت داشته  دوباره در ماهیت  نزد همان مرجع صادر کننده ی حکم  از سر گرفته شود( شمس ،۱۳۸۸، ۲۱۰)


 


    در حقوق ایران در خصوص  قابلیت اعاده دادرسی  نسبت به احکام  بعضی از مراجع قضایی  استثنایی با پاسخ  منفی روبروست ( شمس ، ۱۳۸۴، ۴۷۱) اما به نظر میرسد  وقتی اعاده دادرسی  نسبت به آرای قطعی  دادگاه های عمومی  ، انقلاب ،  نظامی و دیوان عالی کشور که همگی دارای پایه ی  قضایی اند پذیرفته شده  این جهت می بایست  در خصوص آرای   قطعی  مراجع شبه  قضایی نیز به  طریق اولی  اعمال می گردد.


 


لطفا در صورت نیاز به وکیل حقوقی با ما در تماس باشید.


 


زیرا  در غیر این صورت  راه برای اعلام  اشتباه نیز  بسته شده  و حقوق اشخاص  در معرض خطر قرار می گیرد . به موجب قانون اصلاح ماده ۱۸ اصلاحی قانون تشکیل دادگاه های عمومی  و انقلاب  مصوب ۱۳۸۵ آرای  ثالث به نحوی  که در قوانین  مربوط مقرر گردیده  قابل رسیدگی مجدد نیست.


مگر در مواردی که رای به تشخیص رییس قوه قضاییه  خلاف بین شرع باشد  که در این صورت  این تشخیص به عنوان   یکی از جهات اعاده دادرسی  محسوب  وپرونده حسب  مورد به  مرجع صالح  برای رسیدگی ارجاع می شود.


   ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی  مدنی دادگاه های  عمومی و انقلاب  در امور مدنی   جهات اعاده دادرسی را  مقرر می دارد . در هر حال با پذیرش  قابل تجدید نظر بودن  آرای هیات داوری  قانون بازار اوراق  بهادار ، در عین حال به نظر می رسد  راه برای اعاده دادرسی  از آرای هیات داوری  در همان  هیات باز باشد. جهات اعاده دادرسی و  مهلت در خواست  را نیز  باید همان دانست  که در مواد ۴۲۶ و ۴۲۷ قانون آیین دادرسی دادگاه های  عمومی و انقلاب در امور مدنی  آمده است.


 


نویسنده : داود قدیمی ، وکیل دادگستری


برگرفته از مجموعه مقالاتت تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت سوال و یا نیاز به مشاوره حقوقی با ما با لینک منبع خبر زیر در تماس باشید.


منبع خبر : http://www.hdg-law.ir/restoration-of-proceedings/


(0) نظر

نحوه خرید و تملک اراضی برای طرحهای عمومی و عمرانی

شهرداری طبق طرح تفصیلی ، زمینی را برای تعریض خیابان تصرف و طرح را اجرا میکند. هیچ توافق یا اعلامی هم به مالک نمیکند. سالها بعد وراث مالک به شهرداری مراجعه میکنند. شهرداری با آنها صلح نامه ای تنظیم نموده و قید میشود “پس از تصویب صلحنامه در شورای شهر، مبلغ ۶۰ میلیون تومان در صورت تامین اعتبار در سال های آتی به مالک پرداخت میشود” اکنون پس از گذشت سالها، وجه صلح نامه را نیز نپرداخته اند.


نحوه خرید و تملک اراضی برای طرحهای عمومی و عمرانی

حال آیا باید دادخواست مطالبه وجه صلح نامه را داد؟ یا اساسا صلح نامه به جهت عدم تعیین زمان پرداخت وجه یا عدم پرداخت در مهلت های لایحه قانونی باطل است و باید خلع ید داد؟ یا باید خسارت تاخیر تادیه گرفت؟ آیا اجرت المثل سالهای قبل از تنظیم صلح نامه هم تعلق میگیرد؟

جواب

به استناد تبصره ۲ ماده ۳ قانون نحوه خرید و تملک اراضی در طرح های عمومی و عمرانی مدت اعتبار توافق نامه جهت پرداخت مبلغ سه ماه می باشد. لذا پس از انقضای مدت، صلحنامه مذکور به لحاظ فرض قانونی، کأن لم یکن و سالبه به انتفای موضوع با موضوعیت توافق است. لذا عنوان خواسته صحیح چنین است: «اعلان بی اعتباری و بطلان توافقنامه – مطالبه خسارت به میزان بهای عادله روز – اجرت المثل ایام تصرف»برای مشاهده ادامه مطلب به لینک منبع مراجعه کنیدلطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل شهرداری با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

منبع : http://www.hdg-law.ir/tamaloke-arazi/

(0) نظر

مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

نقد و بررسی تخصصی کونیگ‌زگ Agera R

زمانی که سخن از برترینها می آید، دو برند مستقل همیشه بوده اند که یک سر و گردن بالاتر از سایر خودروسازان هستند ؛ پاگانی و کونیگ‌زگ. هر دوی این کمپانی‌ها را به نسبت می‌توان در میان تازه‌ واردان این صنعت قرار داد، با این حال هر دوی آن‌ها توانسته‌اند در مدت کوتاهی که از عمرشان می‌گذرد خودشان را به عنوان برترین‌های این کلاس ثابت کنند. عرضه‌ی پاگانی هوایرا (Huayra) باعث شد تا کمپانی کونیگ‌زگ هم عرصه‌ی رقابت را خالی نگذاشته و با مدل تازه‌ی کونیگ‌زگ آگرا آر (Agera R) آتش این جنگ را داغ‌ تر کند.


 


کریستین ون کونیگ‌زگ را به بهترین شکل می‌توان یک مخترع توصیف کرد که خلاقیت او در مدل تازه‌ی Agera R به وضوح دیده می‌شود. به جای اینکه اجزای مختلف خودرو از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی قطعات عمده خریداری شود، بسیاری از بخش‌های Agera R به صورت سفارشی توسط مهندسین داخلی خود کمپانی کونیگ‌زگ در آنگلهلم سوئد ساخته شدند. کونیگ‌زگ حتی دست به توسعه‌ی یک پیشرانه‌ی V-8 منحصر به فرد برای این مدل زده است.


مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

 این ابرخودرو مجهز به یک موتور هشت سیلندر 32 سوپاپ با آرایش‌ V‌ شکل است که مجهز به دو توربوی دوقلو است که قادر است حداکثر قدرت 1144 اسب‌بخار را تولید کند و حداکثر گشتاور 1271 نیوتون متر را در اختیار راننده قرار دهد. این قدرت عظیم از طریق یک جعبه دنده‌ی دو کلاچه‌ی اتوماتیک هفت دنده با قابلیت تعویض دنده که پشت فرمان قرار دارد به محور عقب خودرو منتقل می‌شود .


بررسی کونیگ‌ زگ Agera R

بررسی کونیگ‌ زگ Agera R

سریع‌ترین خودروی جهان

 این ابرخودرو  در زمان 2.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر و در زمان 14.53 ثانیه این خودروی 1430‌کیلوگرمی به سرعت 300 کیلومتر میرسد که حتی در سرعت بالای 300 کیلومتر هم شتاب‌گیری فوق‌العاده‌ای دارد و از نفس نمی‌افتد و حداکثر سرعتی بالای 430 کیلومتر را به ثبت می‌رساند که فوق‌العاده است و سریع‌ترین خودروی جهان را لقب گرفت.


عملکرد و پیشرانه‌ی خودرو

پیشرانه‌ی 5.0 لیتری V-8 که کونیگ‌زگ Agera R به آن مجهز شده در کنار تمامی اجزای متصل به آن از جمله فلایویل (flywheel)، کلاچ، سیستم روغن‌کاری خشک، اگزوز، توربوشارژر و سیستم مانیفولد، تنها وزنی معادل 197 کیلوگرم دارد که به طرز شگفت‌آوری در مقایسه با قدرت خروجی آن سبک محسوب می‌شود.


این سیستم بسیار قدرتمند میباشد و با وجود فعالیت در فشار 28 بار ، مسائل ایمنی به بهترین شکل در آن رعایت میشود. یکی از رازهایی که دسترسی به قدرت خروجی بی‌نظیر از پیشرانه‌ای نسبتاً کوچک را در Agera R میکند، طراحی منحصربه‌فرد محفظه‌ی احتراق و فلسفه‌ی تازه‌ای میباشد که در خصوص دینامیک سیستم‌های ورودی به پیشرانه مورد توجه قرار گرفته است.


 


مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

 


به طور کلی، کونیگ‌زگ Agera R می‌تواند حداکثر قدرت 960 اسب بخار را با سوخت معمول 95 اکتان و یا 1140 اسب بخار را با سوخت زیستی E85 تولید نماید. نباید از خاطر برد که کونیگ‌زگ همچنان مصرف سوخت 17.7 لیتری به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی را حفظ کرده و به آخرین استانداردهای روز جهان در آلایندگی دست یافته است. نیروی خروجی از پیشرانه‌ی این مدل از طریق یک گیربکس هفت سرعته‌ی دوال کلاچ به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. این گیربکس سیستم کلاچ خشک و مرطوب را با هم ترکیب میکند تا به سرعت تعویض فوق‌العاده‌ای دست یابد و از این حیث، سبک‌تر، سریع‌تر و مطمئن‌تر از گیربکس‌های مشابه میباشد.


برای مشاهده عکس ها و فیلم ها و مشخصات کلی این ابر ماشین که جزو پرسرعتترین ماشین های جهان است به لینک منبع این مطلب مراجعه کنید: 

منبع خبر : http://www.fanie.ir/koenigsegg/

منبع : http://www.fanie.ir/


 


(0) نظر

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

 در شاخه :دعاوی حقوقی

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

دامنه صلاحیت هیات داوری را به دو اعتبارمیتوان  تقسیم کرد :


   یک : از حیث  اشخاص یعنی کلیه  اشخاص  حقیقی و حقوقی که به عنوان  قعال بازار شناخته شده و تحت شمول قانون بازار اوراق بهادار و تحت نظارت نهادهای نظارتی همچون سازمان  بورس و اوراق بهادار و کانون ها و بورس ها و ….فعالیت حرفه ای میکنند .در صورت حدوث اختلاف حرفه ای مرجه رسیدگی به آن هیات داوری است نه مراجع قضایی .سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که تحت شمول قانون بورس اوراق بهادار قرار ندارند رسیدگی به اختلافات آنها در صلاحیت این هیات قرار نمیگیرد.


   دو: از حیث موضوع نیز در قانون قدیم بورس مصوب سال ۱۳۴۵ آمده بود که هیات داوری صلاحیت رسیدگی به اختلافات میان کارگذاران با یکدیگر و به اختلافات میان فروشندگان یا خریداران یا کارگزاران  که ناشی از معاملات بورس باشد را بر عهده دارد.


 


صلاحیت مبتنی بر بازار هیات داوری ، حل اختلافات بورس اوراق بهادار

    بدین معنا  که هیات داوری هم صلاحیت ملی و کشوری دارد و هم صلاحیت رسیدگی به دعاوی له یا علیه اتباع خارجی که در چارچوب قانون بازار و آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه اقدام به فعالیت حرفه ای در بازار می کنند.


از آنجا که هیات داوری ماهیتاً «داوری» اختیاری یا سازمانی محسوب نشده بلکه یک مرجع شبه قضایی با صلاحیت قانونی و ذاتی خاص به شمار می رود، لذا برخی از اصحاب دعاوی مطروحه در این مرجع یا وکلای آنان، به تصور این که این مرجع داوری اختیاری می باشد، ایراد عدم صلاحیت هیات به استناد اصل ۱۳۹ قانون اساسی را مطرح می کنند. مطابق این اصل صلح دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی یا ارجاع آن به داوری در هر مورد، موکول به تصویب هیات وزیران است و باید به اطلاع مجلس برسد


   از آنجا که داوری مندرج در قانون آئین دادرسی مدنی امری اختیاری بوده و داوری مقرر در ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار تکلیف قانونی است و رسیدگی به اختلافات اشخاص ذیربط ناشی از فعالیت حرفه ای آنها در صورت عدم سازش الزاما توسط هیئت داوری صورت می گیرد، لذا این مرجع صلاحیت رسیدگی به دعاوی علیه شرکت های دولتی را نیز بر عهده دارد.


برای مشاهده ادامه این مطلب به منبع این مطلب در لینک زیر مراجعه کنید.

منبع :http://www.hdg-law.ir/stock-exchange-disputes/

(0) نظر

استعلام از امور آب توسط شهرداری

📌 استعلام از امور آب توسط شهرداری

آیا شهرداری مکلف است هنگام صدور پروانه حریم و بستر رودخانه را از امور آب استعلام نماید؟

‏به استناد ماده ۱۳ آیین نامه تعیین حریم و بستر رودخانه ها مصوب ۱۳۷۸ شهرداری ها مکلفند قبل از اجرای طرح های مربوط به خود و صدور پروانه، بستر و حریم رودخانه ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها و برکه های طبیعی را استعلام نمایند متخلفان از این ماده تعقیب و مجازات می شوند. همچنین بر اساس تبصره ماده ۲ همین آیین نامه کلیه مراجع تعیین کننده کاربری و صادر کننده پروانه مکلفند قبل از تغییر کاربری یا صدور هرگونه مجوزی از جمله صدور پروانه در حریم رودخانه ها و … نسبت به کسب نظریه آب منطقه ای مربوط در رابطه با کمال انتفاع و عدم ضرر برای موضوع مورد نظر اقدام کند


📌تاخیر در دریافت پروانه ساختمان

در دی ماه سال ۱۳۹۷ جهت دریافت پروانه ساختمان برای قطعه زمین قولنامه ای شخصی به شهرداری مراجعه نموده بعد از تشکیل پرونده و طی کلیه مراحل قانونی و پرداخت عوارض و … شهرداری پروانه ساخت را به مالک نداده و مالک اقدام به احداث ساختمان (پارکینگ و طبقه اول نیمه کاره) نموده است در شهریور ماه ۱۳۹۸ شهرداری دوباره از زمین بازدید نموده و تشکیل پرونده تخلفات (بدون پروانه ساختمان) و ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ و کمسیون هم رای به ابقاء با جریمه و عوارض نموده است حالا واحد درآمد اعلام نموده باید پرونده قبلی را از سیستم حذف نمایند و دوباره تشکیل پرونده دهند و با قیمت و تعرفه امسال اقدام به دریافت عوارض نمایند که چندین برابر بالاتر از سال قبل می باشد. ضمناً همه مراحل قانونی (تهیه نقشه، نظام مهندسی، آتش نشانی) سال قبل انجام شده است فقط پروانه ساختمان دریافت نکرده است لطفا در این مورد راهنمائی کنید.


برای مشاهده ادامه مطلب به منبع این خبر مراجعه کنید : 

منبع : http://www.hdg-law.ir/water-municipality/

(1) نظر

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض ، مفسد فی الارض


با توجه تشابهات بین جرم محاربه و افساد فی الارض اختلافاتی نیز بین این دو جرم به شرح زیر وجود دارد.


محاربه چیست ؟

۱ ) محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنهاست ، در حالی که هر کس مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب،  اخلال در نظم اقتصادی کشور، احراق و تخریب پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا شود مفسد فی الارض است .


۲ ) هدف جرم محاربه ایجاد ارعاب و ناامنی در محیط است در حالی که هدف در افساد فی الارض ، ایجاد اخلال شدید در نظم عمومی کشور،  ناامنی ورود خسارات به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی و یا سبب اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع می باشد.


۳ ) در محاربه ، عمل محارب موجب ارعاب ناامنی محیط است و این ناامنی فقط شامل ناامنی نظامی و انتظامی است که در افساد فی الارض امنیت اعم از امنیت انتظامی، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و غیره ….است. هم چنین علاوه بر امنیت، افساد فی الارض  می‌توان از طریق برهم زدن سلامت جامعه اسلامی نیز تحقق یابد.


   ۴ ) تا قبل از تصویب قانون مجازات اسلامی ، تفاوتی از حیث اعمال مجازات و نحوه اجرای آن مشخص نبود اما قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ به این اختلاف عقیده پایان داد و مجازات محاربه را در حد محاربه تعیین کرد که انتخاب هر یکی از امور چهارگانه به اختیار قاضی است ولی مجازات مفسد فی الارض چنانچه در حد گسترده و وسیع باشد اعدام بوده و اگر دادگاه اخلال گسترده در نظم عمومی و ایجاد ناامنی ، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع و یا علم به موثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد با توجه به نتایج زیان بار جرم حبس تعزیری درجه ۵ تا ۶ خواهد بود.


 


نویسنده : کارشناس حقوقی ، علی شریعتمدار


لظفا در صورت سوال در مورد مطلب نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض و یا نیاز به وکیل کیفری با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

https://www.legalserviceslink.com/attorneys-view/AliYaghoobi

(0) نظر

تفاوت حق انتفاع با اذن در انتفاع

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

 در شاخه :دعاوی حقوقی

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع :

اذن در انتفاع فقط موجب اباحه انتفاع میشود نه حق انتفاع میتوان اینگونه بیان داشت که اذن در انتفاع جنبه غاصبانه را از تصرفات یک شخص در مال دیگری برداشته و آن را مباح کرده و دیگر غصب و ضمان آور نمیباشد اما باید توجه داشت که به وی حق بهره برداری نمی دهد.


در تعیین عقد یا ایقاع بودن این حق انتفاع و اذن در انتفاع باید گفت حق انتفاع به واسطه یک عقد به وجود آمده و اذن در انتفاع یک ایقاع است مثل عقد حبس


در این دو واژه اثر رجوع چیست؟

اگر مالک در اذن در انتفاع حق رجوع را از خود ساقط نکرده باشد در این صورت اذن در انتفاع از سوی مالک قابل رجوع میباشد اما در حق انتفاع به جز مورد حبس مطلق از سوی مالک قابل رجوع نیست.


برای مشاهده ادامه این مطلب به لینک منبع مراجعه کنید.


منبع : http://www.hdg-law.ir/the-difference-between-the-right-to-profit-and-the-permission-to-profit/

(0) نظر
X