حقوقي

حقوقي

نحوه خرید و تملک اراضی برای طرحهای عمومی و عمرانی

شهرداری طبق طرح تفصیلی ، زمینی را برای تعریض خیابان تصرف و طرح را اجرا میکند. هیچ توافق یا اعلامی هم به مالک نمیکند. سالها بعد وراث مالک به شهرداری مراجعه میکنند. شهرداری با آنها صلح نامه ای تنظیم نموده و قید میشود “پس از تصویب صلحنامه در شورای شهر، مبلغ ۶۰ میلیون تومان در صورت تامین اعتبار در سال های آتی به مالک پرداخت میشود” اکنون پس از گذشت سالها، وجه صلح نامه را نیز نپرداخته اند.


نحوه خرید و تملک اراضی برای طرحهای عمومی و عمرانی

حال آیا باید دادخواست مطالبه وجه صلح نامه را داد؟ یا اساسا صلح نامه به جهت عدم تعیین زمان پرداخت وجه یا عدم پرداخت در مهلت های لایحه قانونی باطل است و باید خلع ید داد؟ یا باید خسارت تاخیر تادیه گرفت؟ آیا اجرت المثل سالهای قبل از تنظیم صلح نامه هم تعلق میگیرد؟

جواب

به استناد تبصره ۲ ماده ۳ قانون نحوه خرید و تملک اراضی در طرح های عمومی و عمرانی مدت اعتبار توافق نامه جهت پرداخت مبلغ سه ماه می باشد. لذا پس از انقضای مدت، صلحنامه مذکور به لحاظ فرض قانونی، کأن لم یکن و سالبه به انتفای موضوع با موضوعیت توافق است. لذا عنوان خواسته صحیح چنین است: «اعلان بی اعتباری و بطلان توافقنامه – مطالبه خسارت به میزان بهای عادله روز – اجرت المثل ایام تصرف»برای مشاهده ادامه مطلب به لینک منبع مراجعه کنیدلطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل شهرداری با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

منبع : http://www.hdg-law.ir/tamaloke-arazi/

(0) نظر

مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

نقد و بررسی تخصصی کونیگ‌زگ Agera R

زمانی که سخن از برترینها می آید، دو برند مستقل همیشه بوده اند که یک سر و گردن بالاتر از سایر خودروسازان هستند ؛ پاگانی و کونیگ‌زگ. هر دوی این کمپانی‌ها را به نسبت می‌توان در میان تازه‌ واردان این صنعت قرار داد، با این حال هر دوی آن‌ها توانسته‌اند در مدت کوتاهی که از عمرشان می‌گذرد خودشان را به عنوان برترین‌های این کلاس ثابت کنند. عرضه‌ی پاگانی هوایرا (Huayra) باعث شد تا کمپانی کونیگ‌زگ هم عرصه‌ی رقابت را خالی نگذاشته و با مدل تازه‌ی کونیگ‌زگ آگرا آر (Agera R) آتش این جنگ را داغ‌ تر کند.


 


کریستین ون کونیگ‌زگ را به بهترین شکل می‌توان یک مخترع توصیف کرد که خلاقیت او در مدل تازه‌ی Agera R به وضوح دیده می‌شود. به جای اینکه اجزای مختلف خودرو از کمپانی‌های تولیدکننده‌ی قطعات عمده خریداری شود، بسیاری از بخش‌های Agera R به صورت سفارشی توسط مهندسین داخلی خود کمپانی کونیگ‌زگ در آنگلهلم سوئد ساخته شدند. کونیگ‌زگ حتی دست به توسعه‌ی یک پیشرانه‌ی V-8 منحصر به فرد برای این مدل زده است.


مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

 این ابرخودرو مجهز به یک موتور هشت سیلندر 32 سوپاپ با آرایش‌ V‌ شکل است که مجهز به دو توربوی دوقلو است که قادر است حداکثر قدرت 1144 اسب‌بخار را تولید کند و حداکثر گشتاور 1271 نیوتون متر را در اختیار راننده قرار دهد. این قدرت عظیم از طریق یک جعبه دنده‌ی دو کلاچه‌ی اتوماتیک هفت دنده با قابلیت تعویض دنده که پشت فرمان قرار دارد به محور عقب خودرو منتقل می‌شود .


بررسی کونیگ‌ زگ Agera R

بررسی کونیگ‌ زگ Agera R

سریع‌ترین خودروی جهان

 این ابرخودرو  در زمان 2.8 ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر و در زمان 14.53 ثانیه این خودروی 1430‌کیلوگرمی به سرعت 300 کیلومتر میرسد که حتی در سرعت بالای 300 کیلومتر هم شتاب‌گیری فوق‌العاده‌ای دارد و از نفس نمی‌افتد و حداکثر سرعتی بالای 430 کیلومتر را به ثبت می‌رساند که فوق‌العاده است و سریع‌ترین خودروی جهان را لقب گرفت.


عملکرد و پیشرانه‌ی خودرو

پیشرانه‌ی 5.0 لیتری V-8 که کونیگ‌زگ Agera R به آن مجهز شده در کنار تمامی اجزای متصل به آن از جمله فلایویل (flywheel)، کلاچ، سیستم روغن‌کاری خشک، اگزوز، توربوشارژر و سیستم مانیفولد، تنها وزنی معادل 197 کیلوگرم دارد که به طرز شگفت‌آوری در مقایسه با قدرت خروجی آن سبک محسوب می‌شود.


این سیستم بسیار قدرتمند میباشد و با وجود فعالیت در فشار 28 بار ، مسائل ایمنی به بهترین شکل در آن رعایت میشود. یکی از رازهایی که دسترسی به قدرت خروجی بی‌نظیر از پیشرانه‌ای نسبتاً کوچک را در Agera R میکند، طراحی منحصربه‌فرد محفظه‌ی احتراق و فلسفه‌ی تازه‌ای میباشد که در خصوص دینامیک سیستم‌های ورودی به پیشرانه مورد توجه قرار گرفته است.


 


مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

مشخصات فنی کونیگ‌ زگ Agera R

 


به طور کلی، کونیگ‌زگ Agera R می‌تواند حداکثر قدرت 960 اسب بخار را با سوخت معمول 95 اکتان و یا 1140 اسب بخار را با سوخت زیستی E85 تولید نماید. نباید از خاطر برد که کونیگ‌زگ همچنان مصرف سوخت 17.7 لیتری به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی را حفظ کرده و به آخرین استانداردهای روز جهان در آلایندگی دست یافته است. نیروی خروجی از پیشرانه‌ی این مدل از طریق یک گیربکس هفت سرعته‌ی دوال کلاچ به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. این گیربکس سیستم کلاچ خشک و مرطوب را با هم ترکیب میکند تا به سرعت تعویض فوق‌العاده‌ای دست یابد و از این حیث، سبک‌تر، سریع‌تر و مطمئن‌تر از گیربکس‌های مشابه میباشد.


برای مشاهده عکس ها و فیلم ها و مشخصات کلی این ابر ماشین که جزو پرسرعتترین ماشین های جهان است به لینک منبع این مطلب مراجعه کنید: 

منبع خبر : http://www.fanie.ir/koenigsegg/

منبع : http://www.fanie.ir/


 


(0) نظر

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

 در شاخه :دعاوی حقوقی

صلاحیت هیات حل اختلافات بورس اوراق بهادار

دامنه صلاحیت هیات داوری را به دو اعتبارمیتوان  تقسیم کرد :


   یک : از حیث  اشخاص یعنی کلیه  اشخاص  حقیقی و حقوقی که به عنوان  قعال بازار شناخته شده و تحت شمول قانون بازار اوراق بهادار و تحت نظارت نهادهای نظارتی همچون سازمان  بورس و اوراق بهادار و کانون ها و بورس ها و ….فعالیت حرفه ای میکنند .در صورت حدوث اختلاف حرفه ای مرجه رسیدگی به آن هیات داوری است نه مراجع قضایی .سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که تحت شمول قانون بورس اوراق بهادار قرار ندارند رسیدگی به اختلافات آنها در صلاحیت این هیات قرار نمیگیرد.


   دو: از حیث موضوع نیز در قانون قدیم بورس مصوب سال ۱۳۴۵ آمده بود که هیات داوری صلاحیت رسیدگی به اختلافات میان کارگذاران با یکدیگر و به اختلافات میان فروشندگان یا خریداران یا کارگزاران  که ناشی از معاملات بورس باشد را بر عهده دارد.


 


صلاحیت مبتنی بر بازار هیات داوری ، حل اختلافات بورس اوراق بهادار

    بدین معنا  که هیات داوری هم صلاحیت ملی و کشوری دارد و هم صلاحیت رسیدگی به دعاوی له یا علیه اتباع خارجی که در چارچوب قانون بازار و آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوطه اقدام به فعالیت حرفه ای در بازار می کنند.


از آنجا که هیات داوری ماهیتاً «داوری» اختیاری یا سازمانی محسوب نشده بلکه یک مرجع شبه قضایی با صلاحیت قانونی و ذاتی خاص به شمار می رود، لذا برخی از اصحاب دعاوی مطروحه در این مرجع یا وکلای آنان، به تصور این که این مرجع داوری اختیاری می باشد، ایراد عدم صلاحیت هیات به استناد اصل ۱۳۹ قانون اساسی را مطرح می کنند. مطابق این اصل صلح دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی یا ارجاع آن به داوری در هر مورد، موکول به تصویب هیات وزیران است و باید به اطلاع مجلس برسد


   از آنجا که داوری مندرج در قانون آئین دادرسی مدنی امری اختیاری بوده و داوری مقرر در ماده ۳۶ قانون بازار اوراق بهادار تکلیف قانونی است و رسیدگی به اختلافات اشخاص ذیربط ناشی از فعالیت حرفه ای آنها در صورت عدم سازش الزاما توسط هیئت داوری صورت می گیرد، لذا این مرجع صلاحیت رسیدگی به دعاوی علیه شرکت های دولتی را نیز بر عهده دارد.


برای مشاهده ادامه این مطلب به منبع این مطلب در لینک زیر مراجعه کنید.

منبع :http://www.hdg-law.ir/stock-exchange-disputes/

(0) نظر

استعلام از امور آب توسط شهرداری

📌 استعلام از امور آب توسط شهرداری

آیا شهرداری مکلف است هنگام صدور پروانه حریم و بستر رودخانه را از امور آب استعلام نماید؟

‏به استناد ماده ۱۳ آیین نامه تعیین حریم و بستر رودخانه ها مصوب ۱۳۷۸ شهرداری ها مکلفند قبل از اجرای طرح های مربوط به خود و صدور پروانه، بستر و حریم رودخانه ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها و برکه های طبیعی را استعلام نمایند متخلفان از این ماده تعقیب و مجازات می شوند. همچنین بر اساس تبصره ماده ۲ همین آیین نامه کلیه مراجع تعیین کننده کاربری و صادر کننده پروانه مکلفند قبل از تغییر کاربری یا صدور هرگونه مجوزی از جمله صدور پروانه در حریم رودخانه ها و … نسبت به کسب نظریه آب منطقه ای مربوط در رابطه با کمال انتفاع و عدم ضرر برای موضوع مورد نظر اقدام کند


📌تاخیر در دریافت پروانه ساختمان

در دی ماه سال ۱۳۹۷ جهت دریافت پروانه ساختمان برای قطعه زمین قولنامه ای شخصی به شهرداری مراجعه نموده بعد از تشکیل پرونده و طی کلیه مراحل قانونی و پرداخت عوارض و … شهرداری پروانه ساخت را به مالک نداده و مالک اقدام به احداث ساختمان (پارکینگ و طبقه اول نیمه کاره) نموده است در شهریور ماه ۱۳۹۸ شهرداری دوباره از زمین بازدید نموده و تشکیل پرونده تخلفات (بدون پروانه ساختمان) و ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ و کمسیون هم رای به ابقاء با جریمه و عوارض نموده است حالا واحد درآمد اعلام نموده باید پرونده قبلی را از سیستم حذف نمایند و دوباره تشکیل پرونده دهند و با قیمت و تعرفه امسال اقدام به دریافت عوارض نمایند که چندین برابر بالاتر از سال قبل می باشد. ضمناً همه مراحل قانونی (تهیه نقشه، نظام مهندسی، آتش نشانی) سال قبل انجام شده است فقط پروانه ساختمان دریافت نکرده است لطفا در این مورد راهنمائی کنید.


برای مشاهده ادامه مطلب به منبع این خبر مراجعه کنید : 

منبع : http://www.hdg-law.ir/water-municipality/

(1) نظر

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض ، مفسد فی الارض


با توجه تشابهات بین جرم محاربه و افساد فی الارض اختلافاتی نیز بین این دو جرم به شرح زیر وجود دارد.


محاربه چیست ؟

۱ ) محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنهاست ، در حالی که هر کس مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب،  اخلال در نظم اقتصادی کشور، احراق و تخریب پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا شود مفسد فی الارض است .


۲ ) هدف جرم محاربه ایجاد ارعاب و ناامنی در محیط است در حالی که هدف در افساد فی الارض ، ایجاد اخلال شدید در نظم عمومی کشور،  ناامنی ورود خسارات به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی و یا سبب اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع می باشد.


۳ ) در محاربه ، عمل محارب موجب ارعاب ناامنی محیط است و این ناامنی فقط شامل ناامنی نظامی و انتظامی است که در افساد فی الارض امنیت اعم از امنیت انتظامی، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و غیره ….است. هم چنین علاوه بر امنیت، افساد فی الارض  می‌توان از طریق برهم زدن سلامت جامعه اسلامی نیز تحقق یابد.


   ۴ ) تا قبل از تصویب قانون مجازات اسلامی ، تفاوتی از حیث اعمال مجازات و نحوه اجرای آن مشخص نبود اما قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ به این اختلاف عقیده پایان داد و مجازات محاربه را در حد محاربه تعیین کرد که انتخاب هر یکی از امور چهارگانه به اختیار قاضی است ولی مجازات مفسد فی الارض چنانچه در حد گسترده و وسیع باشد اعدام بوده و اگر دادگاه اخلال گسترده در نظم عمومی و ایجاد ناامنی ، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع و یا علم به موثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد با توجه به نتایج زیان بار جرم حبس تعزیری درجه ۵ تا ۶ خواهد بود.


 


نویسنده : کارشناس حقوقی ، علی شریعتمدار


لظفا در صورت سوال در مورد مطلب نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض و یا نیاز به وکیل کیفری با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

https://www.legalserviceslink.com/attorneys-view/AliYaghoobi

(0) نظر

تفاوت حق انتفاع با اذن در انتفاع

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

 در شاخه :دعاوی حقوقی

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع :

اذن در انتفاع فقط موجب اباحه انتفاع میشود نه حق انتفاع میتوان اینگونه بیان داشت که اذن در انتفاع جنبه غاصبانه را از تصرفات یک شخص در مال دیگری برداشته و آن را مباح کرده و دیگر غصب و ضمان آور نمیباشد اما باید توجه داشت که به وی حق بهره برداری نمی دهد.


در تعیین عقد یا ایقاع بودن این حق انتفاع و اذن در انتفاع باید گفت حق انتفاع به واسطه یک عقد به وجود آمده و اذن در انتفاع یک ایقاع است مثل عقد حبس


در این دو واژه اثر رجوع چیست؟

اگر مالک در اذن در انتفاع حق رجوع را از خود ساقط نکرده باشد در این صورت اذن در انتفاع از سوی مالک قابل رجوع میباشد اما در حق انتفاع به جز مورد حبس مطلق از سوی مالک قابل رجوع نیست.


برای مشاهده ادامه این مطلب به لینک منبع مراجعه کنید.


منبع : http://www.hdg-law.ir/the-difference-between-the-right-to-profit-and-the-permission-to-profit/

(0) نظر

شناسایی و پذیرش اسناد الکترونیک

شناسایی و پذیرش اسناد الکترونیک

    طبق تعریف ماده ۱۲۸۳ قانون مدنی سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوایا دفاع قابل استناد باشد طبق تعریف ، سند دارای دو شرط اساسی است.اول اینکه به صورت نوشته باشد و دوم اینکه در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد . با وجوه قید “نوشته “برای سند که دلالت بر کتبی بودن آن می کند آنگاه تمام دلایلی که به صورت مکتوب در نیامده است ، از تعریف خارج می‌شود .پس باید گفت سند نوشته ای است که برای اثبات یکی از اعمال حقوقی تنظیم می شود .


   مقصود از نوشته خط یا علامتی است که روی کاغذ و چیز دیگری رسم شده وحاکی از بیان مطلبی باشد. بنابراین ،کتبی بودن شرط اعتبار سند نیست و می‌توان گفت چیزهای دیگری که به منظور تحقق بخشیدن و اثبات واقع های  حقوقی به کار گرفته شوند ، در تحلیل حقوقی در زمره اسناد قرار می‌گیرند.


     ذکر این مقدمه از آن جهت است که چون در تشکیل قراردادهای الکترونیک از داده پیام ها استفاده می شود و داده پیام نیز “نوشته ” نیست . پس برای شناسایی اسناد الکترونیک و به تبع آن پذیرش قراردادهای الکترونیک باید مفهوم کاغذ را از مفهوم “نوشته “حذف کرد.


 


قانون نمونه آنسیترال در این راستا اقدام کرده و شرط کتبی بودن را حذف کرده و” داده پیام” را هم ارزش با” نوشته” قرار داده و در بند اول ماده ۶ مقرر می‌دارد :”هرگاه قانون ،مکتوب بودن اطلاعات را لازم بداند، این شرط به وسیله داده پیام محقق خواهد شد” با این تعریف مفهوم کتبی بودن وارد فضای مجازی شده و از همان اعتبار “نوشته “در فضای سنتی برخوردار گشته است .


برای مشاهده ادامه این مطلب به لینک منبع مراجعه کنید.


منبع : http://www.hdg-law.ir/electronic-documents/


(0) نظر

آیا سند عادی اعتبار دارد

آیا سند عادی اعتبار دارد

برای انکه در اصطلاح حقوقی به نوشته سند گفته شود ،باید آن نوشته بتواند دلیلی در دادرسی قرار گیرد یعنی بتواند برای اثبات ادعا در مقام دعوی حق یا دفاع از دعوی حق ،انرا بکار برد .

سند معمولاً در اعمال حقوقی مانند عقود و ایقاعات از قبیل بیع و اجازه نکاح و ..نوشته میشود . و استثنائاً در اعمال مادی و وقایع خارج سند تنظیم میگردد.مانند تولد،وفات و ..که دراسناد سجلی بوسیله اداره ثبت احوال ثبت میشود .


ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

اسناد از نظر درجه اعتبار بر دو نوع است : اسناد رسمی و اسناد عادی

در این بخش در مورداسناد عادی مختصری توضیح میدهیم


 


تعریف سند عادی

سند عادی نوشته ای است که بوسیله افراد تنظیم شده بدون انکه مامور رسمی طبق مقررات قانونی در ان مداخله داشته باشند

اسناد عادی تابع تشریفات مخصوصی نیستند ،مگر آنکه در مورد معینه قانون صورت خاصی برای آن مقرر شده باشد که موارد آن محدود است. مثلا طبق ماده ٢٧٨ قانون امور حسبی در وصیت صورتی معتبر است که تمام به خط موصی نوشته شده و دارای تاریخ و روز و ماه و سال بخط موضی بوده و به امضای او رسیده باشد. در مورد چک و سفته و دفاتر تجاری و ..هم به همین شکل


مصادیق اسناد عادی

الف – سند عادی سندی است که بوسیله افراد تنظیم میشود مانند نامه های خصوصی ،دفاتر تجاری و.. این اسناد معمولا بین افراد در معاملات تنظیم میشوند . اگر یک یا چند نفر از افراد عادی یا مامورین رسمی انرا گواهی نمایند .


 


برای گرفتن وکیل حقوقی سند عادی و رسمی و یا مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.


ب- سند عادی ،سندی که مامور رسمی خارج از حدود صلاحیت خود انرا تنظیم مینماید .

ج- اسنادی که ماموررسمی بدون رعایت مقررات مربوطه انرا تنظیم نموده مانند اسناد رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی که در دفتر نماینده ثبت نشود.یا متعهد دفتر را امضا ننموده باشد اسناد مزبور هرگاه داری امضا یا مهر باشد عادی محسوب میشود


 


اعتبار سند عادی و حق تمبر

طبق ماده ١٢٩٤قانون مدنی “عدم رعایت مقررات راجع به حق تمبر که به اسناد تعلق میگیرد سند را از رسمیت خارج نمیکند.


 


در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.


(0) نظر

نکاتی حقوقی در مورد نکاح

وکیل خانواده

نسبت عبارت از رابطه خویشاوندی است که از راه خون بین دو یا چند نفر ایجاد می شود مطابق قانون طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است، مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ده ماه نگذشته باشد( م ۱۱۵۸ ) این ماده بیانگر امار فراش است.


 


نکاتی حقوقی در مورد نکاح

 وقوع نزدیکی بین زن و شوهر در زمان نکاح مفروض است ولی خلاف آن را می توان اثبات کرد .پس اگر شوهر ثابت کند که با زن نزدیکی نکرده یا به سبب مسافرت و بیماری امکان آن را نداشته است و همچنین هرگاه معلوم شود که فاصله آخرین نزدیکی تا تاریخ تولد طفل بیش از ۱۰ ماه است امارفراش از سر می افتد .


 طفل ناشی از تلقیح مصنوعی نطفه شوهر به زن نیز ملحق به شوهر است . و وقوع نزدیکی  را ه متعارف آبستنی مشروع است نه تنها راه آن ولی طفل ناشی از تلقیح نطفه بیگانه به زن ، ملحق به پدر نیست.هر طفلی  که بعد از انحلال نکاح متولد شود ملحق به شوهر است ، مشروط به اینکه مادر هنوز شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا روز ولادت طفل بیش از ۱۰ ماه نگذشته باشد مگر آن که ثابت شود که از تاریخ نزدیکی تا زمان ولادت کمتر از شش ماه یا بیشتر از ۱۰ ماه گذشته باشد که در این صورت ملحق شوهر نخواهد شد.


 


در صورت نیاز به مشاوره حقوقی حضوری با ما در تماس باشید.


 


نکاتی حقوقی در مورد نکاح ، عقد نکاح

 


 اما در صورتی که عقد نکاح پس از نزدیکی منحل شود و مجدداً شوهر کند و طفلی از او متولد گردد ،  طفل به شوهری ملحق می‌شود که الحاق او به شوهر مطابق قواعد گفته شده ممکن باشد و اگر الحاق به هر دو شوهر ممکن بود ، ملحق شوهر دوم است مگر آنکه امارات قطعی بر خلاف آن دلالت کند .


 


در موارد فوق هر گاه شوهر صریحا یا ضمنا اقرار به ابوت خود نموده باشد ، دعوای نفی ولد از اومسموع نخواهد بود .البته امکان ادعای اشتباه و اکراه و جنون و مستی در این رابطه وجود دارد.


      درباره سکوت شوهری که هنگام تولد طفل حضور داشته و انتساب فرزند به خود نفی نکرده، به نظر می‌رسد در این وضع اقرار ضمنی است مگر اینکه شوهر عذری معقول را برای سکوت استثنایی خود ثابت کند.


 


 در موارد فوق دعوای نفی ولد باید در مدتی که عادتا از تاریخ اطلاع یافتن شوهر از تولد طفل برای امکان اقامه دعوا کافی می باشد اقامه گردد و در هر حال دعوای مذبور پس از انقضای دو ماه از تاریخ اطلاع یافتن شوهر از تولد طفل مسموع نخواهد بود .


    دعوی نفی ولد مخصوص شوهر است و از دیگران پذیرفته نمی شود و به همین جهت نیز تاریخ اطلاع یافتن شوهر ، آغاز مهلت اقامه دعواست .


 


در صورت نیاز به وکیل خانواده با ما در تماس باشید.


 


 در مواردی که شوهر مطلع از تاریخ حقیقی طفل نبوده و تاریخ تولد او را بر او مشتبه نموده باشند ، به نوعی که موجب الحاق طفل به او باشد و بعد ها شوهر از تاریخ حقیقی تولد مطلع شود ، مدت مرور زمان دعوای نفی ولد دو ماه از تاریخ کشف خدعه خواهد بود .


 طفل متولد از نزدیکی به شبهه فقط ملحق به طرفی می شود که در اشتباه بوده و در صورتی که هر دو اشتباه بوده اند ملحق به هر دو خواهد .طفل متولد از زنا ملحق به زانی نمی شود ، چرا که اماره فراش در زنا راه ندارد.


 


نویسنده : داود قدیمی ، دانشجوی دکترای جزا و جرم شناسی


برگرفته از  مجموعه مقالات تیم وکلای ما موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، لطفا در صورت سوال و یا نیاز به وکیل خانواده با موسسه حقوقی در تماس باشید.


 


وکیل طلاق 


چگونه زوجه میتواند از شوهر معتادش طلاق بگیرد؟

طبق ماده  قانون مدنی ۱۱۳۳ مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.


تبصره: زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد ۱۱۱۹ و ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ این قانون از دادگاه تقاضای طلاق نماید.


ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی مقرر می دارد: در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت گردد دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود.


 


در صورت نیاز به وکیل خانواده برای طلاق با موسسه حقوقی در تماس باشید


 


عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد یکی از موارد عسر و حرج که قانون گذار به آن اشاره دارد تبصره ۲ ماده ۷۳۰ می باشد که مقرر می دارداعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ایتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. اعتیاد باید به گونه ای باشد که به اساس زندگی خلل وارد نماید یا اعتنیاد به گونه ای باشد که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد نماید یا اعتیاد به گونه ای باشد که قابل ترک نباشد.


 برای اثبات اعتیاد شوهر دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی می فرستد اما در خیلی از مواقع نتیجه خیلی مثبتی به دست نمی آید و شخص معتاد با ترفند هایی از معتاد بودن نتیجه آزمایش جلوگیری می کند. یکی از راه های موثر و مفید در اثبات اعتیاد شوهر  آزمایش تار موی اوست که درصد خطای آن خیلی کم است و در اغلب مواقع نتیجه مثبت می دهد . راهکار دیگر برای اثبات اعتیاد شوهر شهادت شهود و یا سبقه متبری شدن در کمپ و ترک او می باشد.


 


در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل خانواده برای طلاق با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.


وکالت زن در طلاق چه شرایطی دارد؟

ممکن است ضمن عقد نکاح یا عقد لازم دیگر شوهر به زن وکالت برای طلاق بدهد.

این وکالت می تواند مقید باشد. برای مثال در صورت ترک انفاق یا غیبت شوهر برای مدت معین یا انتخاب همسر دیگر زن وکیل در طلاق است. ممکن است وکالت در طلاق برای زوجه مطلق و بدون قید و شرط باشد. طبق رای وحدت رویه ۷۱۶ چنانچه زوجه بدون مانع مشروع تمکین نکند و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که در صورت ازدواج مجدد زوج قابل اعمال نیست.


 


اگر زنی شوهر او چهار سال تمتم غایب مفقود الاور باشد می تواند بعد از چهاررسال درخواست طلاق نماید پس از درخواست طلاق از جانب زن دادگاه پس از سه بار انتشار آگهی که هر کدام به فاصله یک ماه منتشر می گردد و یکسال پس از انتشار آگهی نخستین ، چنانچه خبری از شوهر نشود حکم به طلاق زوجه میدهد.


 


در صورتی که هم ادامه زندگی مشترک سبب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید و پس از اثبات امر دادگاه حکم به الزام زوج به طلاق را صادر می کند. مواردی از قبیل محکومیت قطعی زوجه پنج سال به حبس یا بیش از آن ابتلا زوج به بیماری های صعب العلاج ساری و روانی ، ضرب و شتم و سو معاشرت مستمر زوج ، اعتیادی که به اساس زندگی خلل ایجاد میکند و عدم امکان الزام به ترک از مصادیق عسر و حرج می باشد.

(0) نظر

اظهارنامه مالیاتی

عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان برای سه سال متوالی

     اظهارنامه مالیاتی در راستای ماده ۵۹ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۹ که دولت را مکلف کرده بود تا روش خود اظهاری را در نظام مالیاتی کشور توسعه و ترویج دهد دارای اهمیت اساسی است زیرا تا حدود زیادی اساس و مبنای تشخیص درآمد و هزینه‌های مودیان مالیاتی قرار می‌گیرد و قانونگذار به موجب مواد ۷ و ۱۱ و ۲۸ و ۸۰ و ۱۰۰ و مواد دیگری مودیان مالیاتی را مکلف به تنظیم و ارائه اظهارنامه مالیاتی نموده است و تخلف از این امر مطابق ماده ۱۹۲ همین قانون مشمول جریمه غیر قابل بخشودگی معادل ۳۰ درصد مالیات متعلق برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون و ۱۰درصد مالیات متعلق برای سایر مودیان می باشد.


    عدم تسلیم ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر توسط مودیانی که به موجب مقررات این قانون مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند مطابق ماده ۱۹۳ این قانون مشمول جریمه ای معادل ۲۰ درصد مالیات برای هر یک از موارد مذکور و در مورد رد دفتر مشمول جریمه‌ای معادل ۱۰ درصد مالیات متعلق خواهد بود.
 


تسلیم اظهارنامه مالیاتی

 


    البته خودداری از ارائه ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر و عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در مرتبه اول و دوم تخلف مالیاتی محسوب می‌شود و جریمه های یاد شده توسط سازمان مالیاتی وصول می‌شود اما ترک فعل مذکور در موارد فوق چنانچه برای سه سال متوالی صورت گرفته باشد مطابق قسمت اخیر ماده ۲۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم جرم محسوب می شود و مرتکب تحت تعقیب جزایی قرار خواهد گرفت .


     نکته‌ای که در مورد ماده مزبور قابل ذکر است این است که قبل از اصطلاحات سال ۱۳۸۰ قانونگذار برای مرتکب صراحتاً حبس از سه ماه تا ۲ سال پیش بینی کرده بود ولی در اصطلاحیه سال ۱۳۸۰ با حذف این عبارت تعیین مجازات حبس این جمله جایگزین شده است که علاوه بر جریمه و مجازات‌های مقرر در این قانون از کلیه معافیت و بخشودگی های قانونی در مدت مذکور محروم خواهد شد و به این ترتیب نوع و میزان مجازات در هاله ای از ابهام قرار گرفت که با اصل قانونی بودن جرایم و مجازاتها مغایرت دارد و نوع و میزان مجازات دقیقا مشخص نشده است. ضمن اینکه در انتهای همین ماده تصریح شده است که تعقیب و اقامه دعوی علیه مرتکبین نزد مراجع قضایی از طرف رئیس سازمان مالیاتی کشور به عمل خواهد آمد که تصریح دیگری بر جرم بودن عمل است و منظور از تعقیب هم تعقیب کیفری است.


 


نویسنده : وکیل داگستری ، داود قدیمی


برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت سوال و یا نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.

https://ecastats.uneca.org/acsweb/cr/Home/tabid/858/forumid/12/postid/70986/scope/posts/language/en-GB/Default.aspx


(0) نظر
X