حقوقي

حقوقي

نفقه زن چیست

 هنگامی که دیون یا طلب های مختلف از نظر حقوقی ایجاد می شوند و طلبکاران این طلب ها نیز متعدد باشند، همۀ این طلبکاران،جدا  از اینکه منشا طلب آن ها قراردادی یا بشکل قهری ایجاد شده است.، از اصل حقوقی تساوی و یکسانی بهره مند بوده و چنانچه همۀ آن ها در مقام مطالبۀ طلب خود برآیند به نسبت طلب خود از اموال مدیون سهم خواهند داشت. این طلب ها هر کدام براساس قانون طبقه بندی شده و بنا بر ضرورت تقدم و تاخر آن ها مشخص می گردد.


(0) نظر

نکاتی در مورد مهریه

مهریه مبحث مهمی در ازدواج و طلاق است که در آن مسائلی چون میزان و چگونگی پرداخت و اموالی که می توانند جزو مهریه باشند مطرح می شوند. در عرف جامعه ، از قدیم الایام این ضرب المثل بوده که مهریه را چه کسی پرداخت کرده و چه کسی گرفته است؛ لیکن در محاکم قضایی موارد زیادی از اختلافات زناشویی در خصوص مهریه و پرداخت آن است. برای تعیین میزان مهریه در شرع، قانون و عرف جامعه شرایطی در نظر گرفته شده که در ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی بدان اشاره شده است.


بدین شرح که: برای تعیین مهریه یک زن می بایست از حیث شرافت خانوادگی، سایر صفات مانند زیبایی و وضعیت او از نظر اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی نسبت به امثال او و نزدیکانش و همچنین عرفی که در محل زندگی شخص وجود دارد سازگاری برقرار باشد.  مثلا در استان اصفهان عرف است که  علاوه بر مهریه تعیینی که به صورت وجه نقد یا سکه و طلا می باشد ، مقداری ملک و املاک از طرف خانواده شوهر به عنوان مهریه در سند نکاحیه وی درج می شود.متاسفانه عرف غلط که گاهی اوقات در بین خانواده ها ملاحظه می شود این است که بدون در نظر گرفتن اینکه مثلا دو دخترعمو دارای شرایط متفاوتی هستند برای آنها مهریه مشابه ای در نظر گرفته می شود. در واقع، ممکن است یکی از دختر ها از نظر چهره، مدرک تحصیلی، برخورد های اجتماعی و وضعیت اقتصادی خانواده با دختر دیگر متفاوت باشد ولی بارها دیده و شنیده ایم که در تعیین مهریه برای دختر عموی دیگر با ذکر این مطلب که چون مهریه دختر عموی وی فلان مبلغ و مقدار است نباید مهریه این دختر نیز کمتر از او باشد. این فرض غلط و برداشتی اشتباه است؛ چون هم خون بودن فقط یکی از مواردی است که در تعیین مهریه می توان در نظر گرفت

 متاسفانه بعضا یا اکثرا در جلسه ای که صحبت تعیین مهریه ، شرایط عقد و چگونگی مراسم ازدواج بین خانواده های دختر و پسر تشکیل می شود که در اصطلاح عامه به بله برون متداول است، در مسئله ذکر شده بیشتر شبیه یک مبارزه خانوادگی و لفظی عمل می شود ، به نحوی که خانواده دختر احساس می کند، اگر برای مثال ۱۰۰ سکه را به ۲۰۰ سکه تبدیل کند به فتح بزرگی در این جنگ تشبیهی نایل شده و خانواده پسر نیز احساس می کند اگر ۲۰۰ سکه را به ۱۰۰ سکه برساند به این فتح بزرگ رسیده است. برای مطالعه ادامه این مطلب به سایت موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد مراجعه کنید .


در صورت هر گونه سوال با ما در تماس باشید : مطهری-خیابان علی اکبری- کوچه آزادی پلاک53 طبقه 3 واحد 5 

شماره تماس : 88523496

(0) نظر
X