حقوقي

حقوقي

سوالات متداول شهرداری

سوال


زمینی به مساحت ۱۰۷۳ متر مربع در شهر تبریز با کاربری مسکونی از طرف تعاونی مسکن شهرداری به اینجانب واگذار شده است.اکنون که برای اخذ پروانه اقدام نموده ام پس از اخذ عوارض، شهرداری اعلام میکند که کاربری قبلی این زمین درمانی بوده که طی طرح تفصیلی جدید باید طبق جدول تعرفه عوارض محلی شورای شهر تبریز با احتساب هفت P که خود P نیز تقریبا چهار برابر قیمت ارزش منطقه ای است را به عنوان هزینه تغییر کاربری پرداخت نمایید. آیا اخذ این مبلغ قانونی است؟


جواب

اخذ مبلغ مذکور و مبالغی از این قبیل به دلیل ایجاد کاربری جدید در طرح تفصیلی جدید و استفاده از امتیاز آن بر اساس ارای متعدد دیوان عدالت اداری خلاف قانون است.

از شهرداری بخواهید برگه محاسبه عوارض صادر نماید و نسبت به این موضوع در کمیسیون ۷۷ و بعد دیوان عدالت اداری اعتراض نمایید.


 


 


سوال


زمینی داشتم به مقدار ۲۵۰ متر متر مربع که تغییر کاربری آن را گرفتم. پس از تغییر کاربری برای دریافت پروانه به شهرداری مراجعه نمودم که از صدور پروانه خودداری نمودند، زیرا مقدار ۱۴۰ متر زمین دیگر در قسمت جلوی زمینم داشتم و شهرداری صدور پروانه را منوط به دادن ۱۴۰ متر زمین در حق شهرداری به عنوان معبر و خیابان نمودد و چون پروانه را نمی دادند بنده مجبور شدم ۱۴۰ متر زمین را به شهرداری بدهم.حالا با توجه به اینکه اراضی زیر ۵۰۰ متر مشمول ماده ۱۰۱ نمی شوند و ایجاد معبر برای اراضی زیر ۵۰۰ متر بر عهده شهرداری است نه مالک، امکان دارد که بنده در طی شکایت آن را پس بگیرم؟ یا قیمت آن را بگیرم؟

۱۴۰ متر جلوی زمین ۲۵۰ متری است و شهرداری تعهد گرفته که علاوه بر گرفتن عوارض ۱۴۰ متر زمین را نیز ببرد تا پروانه را صادر کند.


جواب

اقدام به گرو کشی شهرداری جهت صدور پروانه غیر قانونی است. به استناد رای وحدت رویه ۷۴۷ دیوان عالی کشور باید دادخواست مطالبه وجه علیه شهرداری بدهید به شرطی که دارنده سند رسمی یا عادی تایید شده دادگاه باشید. لذا به دلیل وقوع ۱۴۰ متر در طرح معبر امکان بازپس گیری آن را ندارید.


سوالات متداول شهرداری


سوال


یک ملک تجاری حدودا ۱۰۰ متری در نبش خیابان (تقاطع دو خیابان) داریم که ۴ برادر به صورت مشاع در آن شریک هستند، این ملک به واسطه طرح تعریض باید بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد از مساحت خود را عقب نشینی کند.

اگر یکی از شرکا سهم خود را به دیگری (خارج از شرکا) بفروشد، و خریدار برای افراز اقدام کند و بعدا بخواهد سهم خود را تخریب و مجددا بسازد،


آیا برای مقدار عقب نشینی میتواند با شهرداری معامله یا مصالحه کند؟ یعنی حق و حقوق خود را از شهرداری به خاطر عقب نشینی بگیرد؟

جواب

نقل و انتقال مانع مطالبه وجه و سهم از شهرداری نیست انتقال گیرنده جانشین و قائم مقام مالک قبلی است. علاوه بر این مشاعی بودن مانع مطالبه وجه و کا به ازاء به میزان قدرالسهم مشاعی نمی باشد.


سوالات متداول شهرداری


 


سوال


کارخانه سنگبری دارای پروانه بهره برداری و پروانه تاسیس از سال ۵۶ و ۷۲ به مدت بیست سال فعال بوده است که در مکانی مستقر بوده که بعلت گسترش شهر در محدوده واقع و شهرداری مدعی است کاربری محل الان مسکونی و زراعی است لذا یا تبدیل به حالت اولیه “مسکونی” شود یا توافق کنید و مبالغ هنگفتی بدهید و از سال ۹۲ اخطار فرستاده و چند سال است که پلمپ کرده فک پلمپ کردم شکایت کرد منع تعقیب صادر شد بنفع من. کلی ضرر کردم. شهرداری اخیرا گفته بر اساس رای ماده ۱۰۰ پلمپ کرده ولی هیچ رایی بمن اصلا ابلاع نشده است. اولا چکار کنم ایا برای فک پلمپ میتوانم شکایت رفع مزاحمت بکنم وبه کجا شکایت کنم و آیا میتوانم ضرر و زیان این سالها مزاحمت و پلمپ را بگیرم؟

جواب

۱٫ شکایت ممانعت از حق و اخلال در کسب و کار به دلیل پلمپ غیرقانونی باید مطرح بشود نهایتاً شهرداری مجبور است که رأی ماده ۱۰۰ را در پرونده ارائه نماید و در مورد سال های قبل از رای مسئولیت وجود دارد.

۲٫ برای مطالبه خسارت ابتدا در دیوان عدالت اداری باید دادخواست احراز وقوع تخلف را ارائه نمایید و در صورت جواب مثبت به دادگاه عمومی جهت مطالبه خسارت مراجعه کنید.

۳٫ بنای احداثی و تغییر کاربری اگر قبل از تصویب طرح جامع شهرتان می باشد موضوع از صلاحیت کمیسیون ماده صد خارج است (البته این موضوع نیازمند بررسی بیشتر پرونده است و احراز شرایط مقرر قانونی است).

۴٫ به صراحت آرای دیوان عدالت اداری اگر سال وقوع تخلف در زمانی باشد که هنوز آن منطقه به شهر تبدیل نشده موضوع از صلاحیت کمیسیون ماده صد خارج و در صلاحیت کمیسیون ماده ۹۹ می باشد


سوالات متداول شهرداری


 


سوال


۱٫ حق تشرف چیست و به چه زمین هایی تعلق میگیرد؟

۲.آیا به زمینی که در سند آن به صراحت به دو ضلع به دوخیابان محدود شده یعنی شمالا به یک خیابان و جنوبا به خیابان دیگر حق تشرف تعلق میگیرد؟

۳. زمینی که متراژ آن ۱۵۰۰ متر است و در سند آن قید شده زمین غیر محصور شامل یکباب عمارت در صورت تفکیک چه نسبت به شهرداری باید بپردازد. سال ساخت عمارت قبل از انقلاب است.

۴٫ با توجه به طرح تفکیک که زمین را به ۶ زمین۲۵۰ متری تبدیل و تفکیک میکند و با توجه به ۲بر بودن زمین هیچ شوارع و راهی در بین قطعات تفکیک نیاز و موجود نیست در این صورت شهرداری ۲۵درصد سهم سرانه خدمات را میبرد یا شوارع را نیز شامل میشود؟


جواب

– به زمین هایی که در اثر طرح در بر کوچه یا خیابان یا در مسیر تعریض قرار میگیرند حق تشرف یا مشرفیت تعلق می گیرد.

– اگر تعریض صورت پذیرفته یا احداث شوارع یا معابر محقق شود بله.

– در صورتی که تفکیک رسمی (نه غیر رسمی) بعد از ۱۳۹۰ باشد به نسبت ارزش افزوده ملک حداکثر تا سقف ۷۵ / ۴۳ درصد اخذ خواهد شد (به میزان ارزش افزوده ملک). لذا سال ساخت تأثیری در شمولیت ماده ۱۰۱ نخواهد داشت.

– سهم شوارع در این صورت قانونی نیست البته موضوع اختلافی است و هر دو دیدگاه به لحاظ حقوقی و قانونی قابل دفاع است و تصمیم با مرجع رسیدگی است.


 


سوالات متداول شهرداری


شهرداری اقدام به جمع آوری تابلوهای نصب شده در پیاده روها نموده، تابلوها برای معرفی مشاغل و راهنمایی مراجعان بوده است؟ ایا عمل شهرداری قانونیست یا عملش جرم می باشد؟

جواب

بستگی دارد که تابلوها در کجا نصب شده اگر در پیاده رو باشد چون ملک شهرداری است می تواند تجاوز به معبر را علی الراس رفع تجاوز یا تصرف نماید.

اما اگر تابلو منصوب در ساختمان باشد اقدام به جمع آوری قانونی نیست.


سوالات متداول شهرداری ، وکیل متخصص امور شهرداری


سوال


‏قاضی کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری توسط چه کسی انتخاب میشود؟ آخرین قانون برای ترکیب اعضا چه قانونی هست؟

جواب

تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری دارای اصلاحیه جدیدی نیست و ترکیب اعضای کمیسیون مذکور سه نفر از طرف شورای شهر می باشد که می تواند قاضی منتخب باشد اما لزوما نیازی به حضور قاضی دادگستری یا نماینده قوه قضائیه در کمیسیون نیست، بلکه اگر قاضی هم عضو کمیسیون باشد از طرف شورای شهر خواهد بود نه دادگستری.

لازم به ذکر آرای این کمیسیون قطعی و لازم الاجراست.


سوالات متداول شهرداری ، برای دریافت وکیل متخصص شهرداری با ما در تماس باشید.


سوال


١ – من با قولنامه عادی ٢٠٠ سهم مشاع از یک قطعه زمین محصور با سابقه ثبتی رو خریدم.

٢ – از اداره ثبت اسناد از طریق قانون تعیین تکلیف سند تک برگ گرفتم.

٣ – شهرداری از من حدود ٣٥ میلیون تومن بابت ١٠ درصد قیمت ملک به نرخ روز بر اساس ماده ١٠١ شهرداری مطالبه کرده است.

٤ – حدودا مبلغ ١٢ میلیون بابت ارزش افزوده ملک تقاضا کرده است.

٥ – و حدود ٩ میلیون تومن هم بابت اماده سازی زمین.


ضمنا متراژ پلاک اصلی چند ده هزار متر هست و شهرداری چندین کوچه و خیابون و بلوار داخل این پلاک عبور داده و هیچ هزینه ای بابت تصرفات به مالکین پرداخت نکرده است.


ایا این مبالغ قانونی هست؟

اگر نیست مرجع شکایت کجاست؟

جواب

هیچ یک از موارد فوق قانونی نیست شما باید تقاضای رسیدگی به موضوع در کمیسیون ۷۷ را به شهرداری ارائه نمایید.


سوالات متداول شهرداری ،  وکیل متخصص شهرداری


سوال


شخصی به رای کمیسیون ماده ۷۷ اعتراض زد به شعبه دیوان عدالت اداری ارجاع و تبادل لوایح شده بعد از آن هم به سازمان بازرسی اعلام شکایت نموده آیا سازمان می‌تواند قبل از صدور رای تصمیم در این خصوص بگیرد؟

جواب

بله امکان رسیدگی مستقل از سوی سازمان بازرسی کل کشور وجود دارد. ضمن این که سازمان خود نهاد رسیدگی مستقل برای اتخاذ تصمیم نیست بلکه پرونده را نهایتا معد رسیدگی در مرجع انتظامی یا دادسرا نموده و نهایتا پیشنهادات اصلاحی ارائه می نماید.

صلاحیت و موارد رسیدگی سازمان مجزی از نهادهای قضایی و شبه قضایی است و رسیدگی در دیوان مانع رسیدگی سازمان نیست.


به اعتقاد برخی «کمیسیون ماده صد براساس سال وقوع تخلف جریمه تعیین میکند و ماده ۹۹ براساس قیمت روز»

لازم به ذکر است که این موضوع و برداشت غلط است زیرا به استناد تبصره دو بند سه ماده ۹۹ جریمه های تخلفات ساختمانی به نرخ روز سال تکمیل اعیانی مورد محاسبه قرار میگیرد که به عبارتی همان سال وقوع تخلف می تواند باشد و می توان این عبارات را بازی با الفاظ دانست.


سوالات متداول شهرداری ، برای مشاوره با وکیل متخصص شهرداری با ما در تماس باشید.


این مقاله در طول زمان بروز رسانی میشود  صفحه را ذخیره کنید(با استفاده از علامت ستاره در بالای مرورگر خود) تا از آخرین سوالات مربوط به شهرداری مطلع شوید…


نویسنده : امید محمدی


لطفا در صورت نیاز به وکیل حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.


منبع خبر : http://www.hdg-law.ir/municipality-questions/

(0) نظر

مالکیت مافی الذمه

مالکیت مافی الذمه

ماده ۳۰۰/ در مالکیت مافی الذمه، دو عنوان طلبکار و بدهکار در یک شخص جمع می شود و به همین جهت طلب از بین خواهد رفت. جمع دو عنوان طلبکار و بدهکار ممکن است یا در اثر قرارداد باشد یا ارث.

۱٫ قرارداد: ماده ۸۰۶ طبق ماده ۸۰۶ قانون مدنی هرگاه طلبکار (واجب) طلب خود را به شخص بدهکار (متهب) ببخشد این بدهکار قائم مقام خاص و جانشین طلبکار نیز می گردد و بنابراین او که از قبل بدهکار بود اکنون نیز طلبکار گشته است و در واقع این شخص از خودش طلبکار و به خودش بدهکار می شود. نتیجه این اتحاد دو صفحه طلبکار و بدهکار در یک شخص از بین رفتن طلب است.


در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.


۲٫ ارث: ماده ۳۰۰ اگر مورث طلبکار باشد و وارث به او بدهکار باشد آن وارث بعد از فوت به نسبت سهم الارث، مالک مافی الذامه اش خواهد گشت و بدهی او به نسبت سهم الارثش ساقط خواهد گردد. به عنوان مثال پدری از فرزندش ۲۰۰ میلیون طلبکار می باشد و کل دارایی پدر نیز همان ۲۰۰ میلیون است در اینجا به این ترتیب عمل می شود. اگر پدر طلبکاری ۱۰۰ میلیون داشته باشد ۱۰۰ میلیون طلب طلبکار را می پردازیم و اگر پدر مبلغ ۴۰ میلیون را نیز به نفع کسی وصیت کرده باشد، آن ۴۰ میلیون را نیز به موسی له خواهیم داد و از ۶۰ میلیون مابقی ارث پرداخته خواهد شد.


نتیجه: اگر ورثه ۳ فرزند پسر باشند که یکی از آنها همین فرزند بدهکار است، به هر پسر ۲۰ میلیون خواهد رسید و این پسر بدهکار به نسبت ۲۰ میلیون سهم خودش هم از خودش طلبکار و هم بدهکار می باشد و مالکیت مافی الذمه به نسبت ۲۰ میلیون حاصل خواهد گردید.


نکته: در فرض ماده ۳۰۰ قانون مدنی فقط در یک مورد مالکیت مافی الذمه حاصل نمی شود و آن در جایی است که طلب طلبکار پدر بیشتر از بدهی وارث باشد. به عنوان مثال در فرض بالا طلب طلبکار، ۳۰۰ میلیون باشد که در این حالت پسر، بدهی ۲۰۰ میلیون خود را خواهد پرداخت و دیگر اموالی برای ورثه باقی نخواهد ماند تا بگوییم پسر به نسبت سهم الارث، مالک «ما فی الذمه» خواهد شد.


ماده ۳۰۰/ در فرض عکس ماده ۳۰۰ قانون مدنی، مالکیت مافی الذمه اصولاً رخ نخواهد داد یعنی فرضی که وارث از مورث طلبکار باشد.


نویسنده : لیلا عبادی


لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر در تماس باشید و به منبع خبر در لینک زیر مراجعه کنید 

منبع : http://www.hdg-law.ir/%d9%85%d8%a7%d9%84%da%a9%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%a7%d9%81%db%8c-%d8%a7%d9%84%d8%b0%d9%85%d9%87/


(0) نظر
X