حقوقي

حقوقي

10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی

ما در دانشگاه درباره بعضی از علوم آموختیم – مانند نظریه نسبیت انیشتین ، انواع جدول ها و حتی اینکه DNA چیست.دانشی که ما در آنجا به آن میرسیم، پایه های مباحث شگفت انگیز سطح بعدی است . اما علم به طور قطع در دبیرستان و دانشگاه به پایان نمی رسد  و هنگامی که یادگیری خود را به سطح بعدی می رسانید ، با موضوعات شگفت انگیز بیشتری روبرو میشوید.. پس با ما همرا باشید با 10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی.


1. آب می تواند همزمان جوش و یخ بزند

 برای مشاهده تصاویر و gif ها به منبع خبر مراجعه کنید:


منبع : http://www.fanie.ir/strange-but-real/

 


این حالت  را “نقطه سه گانه” می نامیم ،  از آنجا که نقطه جوش و نقطه انجماد نیز به فشار بستگی دارد ، می توانید فشار را طوری تنظیم کنید تا نقطه جوش و نقطه انجماد آنها یکسان باشد. این اتفاق در نقطه سه گانه آب ، 273.16K رخ می دهد … در اتمسفر 1 دمای جوش معمولی آب 373.15K است و نقطه انجماد 273.15K است.


2. لیزرها می توانند در آب گیر بیفتند.


 بله این نه تنها نمونه ای باورنکردنی از بازتاب داخلی است ، بلکه نشان می دهد که چگونه ریسمان های فیبر نوری برای هدایت جریان نور کار می کنند. در واقع به دام انداختن پرتو لیزر در آب امکان پذیر است. این امر به دلیل پدیده ای به نام بازتاب داخلی اتفاق می افتد که هنگام عبور نور از یک ماده متراکم به مرز ماده ای با چگالی کمتر رخ میدهد. اگر زاویه بحرانی به اندازه کافی کم باشد ، در این صورت ، نور بازتاب می یابد.


3. پرتاب فضاپیماهای مختلف  به سمت مرز منظومه شمسی نسبت به هواپیما 747 سرعتی همانند تصویر زیر در زمین دارد

 


همه ما می دانیم که موشک ها سریع هستند و فضا بزرگ است. اما بعضی اوقات وقتی صحبت می کنیم چقدر طول می کشد تا به قسمتهای دور افتاده منظومه شمسی  برسیم ( مثلا هشت ماه برای رسیدن به مریخ  آیا فکر میکنید شوخی میکنیم؟)  و احساس می کنید فضاپیماها خیلی کند هستند.


این تصویر  سرعت کاوشگر New Horizons ، که سال گذشته به پلوتون پرواز کرد  با یک مدل هواپیما  747 که در زمین به عنوان هواپیما مسافربری استفاده میشود و همچنین فضاپیما SR-71 Blackbird مقایسه شده و نشان میدهد افرادی که فکر میکنند فضاپیماهای فعلی سرعتشان کم است اشتباه میکنند.


یک تخم مرغ شبیه یک چتر دریایی در زیر آب است

 


 یک تخم مرغ زمانی که در سطح زمین میشکند کاملا پخش شود ، اما 18 متر (60 فوت) زیر سطح اقیانوس ، فشار روی تخم مرغ 2.8 برابر فشار اتمسفر است و همه آن را مانند یک پوسته نامرئی نگه می دارد.


5- می توانید قضیه فیثاغورس را با سیال ثابت کنید

10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی

10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی

 


 وقتی به شما می گویند a2 + b2 = c2؟ در واقع می توانید شما آن را با مایع همانند تصویر بالا ثابت کنید.


6. این زمانیه که سیاه چاله ستاره ای را می بلعد . برای اطلاعات بیشتر در مورد سیاهچاله ها بر روی سیاهچاله ها کلیک کنید.

10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی

10 حقیقت علمی عجیب اما واقعی

 


با جذب شدن این ستاره به سیاهچاله ، پلاسما عظیمی فوران میکند و  بیرون ریخته می شود و صدها سال نوری را در بر می گیرد. Suvi Gezari ، محقق دانشگاه جان هاپکینز توضیح می دهد: “وقتی ستاره توسط نیروهای گرانشی سیاه چاله جدا می شود ، بخشی از بقایای ستاره در سیاه چاله فرو می رود ، در حالی که بقیه با سرعت زیاد بیرون می آیند.”


7- اینگونه است که صورت در رحم شکل می گیرد

5c38a40d99f130387ba23948389e15bd

رشد جنینی فرایندی بسیار پیچیده است که دانشمندان هنوز تازه شروع به درک آن می کنند. اما یک مورد که محققان توانسته اند نقشه آن را به تصویر بکشند این است که جنین چگونه می تواند ساختارهای صورت انسان را در رحم ایجاد کند.


8. فوران یک شعله خورشیدی به تنهایی می تواند انرژی معادل میلیون ها بمب اتمی 100 مگاتونی را آزاد کند.

9. گربه ها به لطف فیزیک همیشه روی پاهای خود فرود می آیند

در صورت سقوط گربه از ارتفاع زیاد ، تقریباً همیشه تمایل به فرود روی پاهای خود را دارند زیرا از آنها برای حفظ جهت خود استفاده می کنند و از حرکت زاویه ای استفاده می کنند. … حفظ حرکت زاویه ای به گربه اجازه می دهد تا بدن خود را بچرخاند و سرعت چرخش آن را به اندازه کافی کند و کندتر کند به طوری که با خیال راحت روی پاهای خود فرود بیاید. گربه ها همچنین  از دو نیمه بدن خود به طور جداگانه برای اطمینان از چرخش سریع استفاده می کنند (این کار را در خانه امتحان نکنید).


10. اگر شما یک توپ spin را از ارتفاع رها کنید ، پرواز می کند

منظورم این است که واقعاً پرواز می کند. این به لطف اثر مگنوس است  که وقتی هوا در قسمت جلوی یک جسم چرخنده در همان جهت ، چرخش خود را طی می کند اتفاق می افتد ، به این معنی که به همراه جسم کشیده می شود و به عقب خم می شود.


در همین حال ، هوا در طرف دیگر توپ در جهت مخالف در حال حرکت است ، بنابراین جریان هوا از هم جدا می شود.


همچنین اثر مگنوس توضیح‌دهنده گل روبرتو کارلوس به بارتز بوده …


ما می توانیم ادامه دهیم … اما بهترین نکته در مورد علم این است که هر روز چیزهای جدیدی کشف میشود.پس هرگز یادگیری را متوقف نکن.

(1) نظر

وکیل ملکی

وکیل ملکی

سوال

در خصوص اینکه گفته می شود آیین نامه ارزش معاملاتی عطف بماسبق نمیشود حال اگر آیین نامه ارزش معاملاتی به هر سبب ابطال شود و جریمه متعلقه به شخص دارای تخلف ساختمانی کأن لم یکن شود تکلیف تخلفاتی که مبنایی برای جریمه آنها وجود ندارد چیست به عبارتی آیا شهرداری نمی تواند آیین نامه ای را برای سال گذشته خود که آیین نامه اش ابطال شده وضع و اجرا نماید؟ اگر از آیین نامه سالهای قبل نمی تواند برای تخلفات موضوع ابطال آیین نامه استفاده نماید در این صورت تخلفات ساختمانی بدون ضمانت اجرا می ماند.


جواب

تصویب آیین نامه هرساله صورت نمی گیرد و در صورت ابطال آیین نامه به هر دلیل آیین نامه تبصره ۱۱ ماده صد سابق معتبر خواهد بود.


آیا می دانید؟!


نکات مهم خرید ملک پس از تنظیم سند مبایعه نامه چیست؟!

۱-بر اساس قرارداد و در تاریخ مقرر در دفترخانه ای که جهت تنظیم سند با فروشنده توافق نموده اید به همراه چک رمز دار الباقی ثمن معامله حاضر شوید.

۲- در صورت عدم حضور فروشنده در تاریخ مقرر، حتما از سر دفتر، گواهی حضور خود و عدم حضور فروشنده را مطالبه نمایید.

۳- چنانچه فروشنده هستید، فراموش نکنید که حضور شما در روز مقرر برای تنظیم سند کافی نیست و می بایست در روز مقرر، استعلامات لازم را جهت انتقال سند انجام داده باشید.

۴- چنانچه خریدار هستید، فراموش نکنید که حضور شما بدون همراه داشتن تتمه ثمن معامله، در حکم عدم حضور شماست.


سوال


با توجه به شکایت همسایه روبرویی بنده در سی و سه متری آنطرف بلوار محل ساخت ساختمان من، از شهرداری که در نهایت منجر به صدور رای ابطال پروانه ساخت من در شعبه ۱۲ دیوان عدالت اداری شد و رد اعتراض شهرداری توسط شعبه ۳ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری صورت گرفت. اینجانب معترض ثالث در شعبه سه تجدید نظر دیوان عدالت اداری دادم که نهایتا بعد از دو سال رفت و آمد به دیوان منجر به صدور رای به نفع من یعنی نقض رای قبلی که پروانه من را باطل اعلام کرده بود، گردید. شهرداری طی نامه به اینجانب ابلاغ کرده بود که به علت ابطال پروانه عملیات ساختمانی متوقف گردد، مجددا طی نامه ای جدید به تقاضای بنده اجازه ادامه عملیات ساختمانی را داد.


حال سوال اینجاست که اینجانب باید پروانه را تمدید و مجددا تعهد نظارت مهندسان را که دو سال آن به علت توقف عملیات ساختمانی تمام شده با هزینه هنگفت تمدید نمایم؟ بنده در سال ۱۳۹۶ با صرف هزینه ۵۰۰ میلیون تومان میتوانستم این ساختمان را تمام کنم و استفاده نمایم. الان باید آنرا با دو میلیارد تومان تمام کنم و دوسال مسیر تالش تا تهران برای مراجعه به دیوان را رفت و آمد کردم تا حق خود را ثابت نمایم و هزینه های دادرسی و رفت و آمد دادم. آیا شهرداری به بهانه اینکه شکایت از سوی شخص دیگر بوده میتواند شانه خالی کند و من باید از شکایت کننده شاکی باشم یا از شهرداری شکایت کنم؟ در ضمن ساختمان در سال ۱۳۹۶ در مرحله پیلوت متوقف داده شد و ادامه نیافته است. شهرداری به صرف اینکه بر اساس حکم ابطال پروانه از دیوان، توقف عملیات ساخت را داده ممکن است مسئولیتی نداشته باشد؟


جواب

۱. شهرداری استحقاقی برای دریافت عوارض تمدید نداشته لذا برای استرداد مبلغ پرداختی مذکور به مراجع صالح دادخواست داده و اقدامات لازم را بکنید. در این رابطه شهرداری در برابر شما مسئول است.

۲. خساراتی مانند افزایش هزینه ساخت در اثر تورم جامعه و یا ایاب و ذهاب در حقوق ایران قابل مطالبه نیست.

۳. سایر خسارات متصوره ادعایی تحت هر عنوان اعم از خسارات توقف ساخت و ساز با جلب نظر کارشناس، را باید علیه شهروندی که از شما شکایت کرده در دادگاه عمومی حقوقی مورد مطالبه قرار دهید.


برای مشاهده سوالات بیشتر و وکیل ملکی به منبع خبر مراجعه کنید.

(0) نظر
X